Raben logo
Volvo elektrické kamióny

Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group a nulové emisie

2023.09.04
V roku 2022 podpísali spoločnosti Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group dohodu o spolupráci v oblasti ťažkej nákladnej dopravy s nulovými emisiami. Necelých 12 mesiacov po odovzdaní prvého elektrického nákladného vozidla v Poľsku sa flotila vozidiel skupiny Raben Group rozrástla o ďalšie dve elektrické nákladné vozidlá, ktoré slúžia spoločnosti IKEA Industry.

Prvé mesiace prevádzky elektrického nákladného vozidla Volvo FM na obsluhu továrne IKEA v Zbąszyneku dokázali, že bezemisná doprava je životaschopnou alternatívou ku konvenčným vozidlám a nemá negatívny vplyv na plynulosť dodávok. Vzhľadom na zníženie emisií CO2, ako aj pohodlie vodičov sa IKEA Industry a Raben Group rozhodli rozšíriť flotilu elektrických nákladných vozidiel o ďalšie dve jednotky.

Elektrifikácia ťažkých nákladných vozidiel je kľúčovým riešením pri zavádzaní dopravy s nulovými emisiami, ktorá spoločnosť IKEA priblíži k jej strategickému cieľu stať sa ešte v tomto desaťročí klimaticky pozitívnou spoločnosťou. Podľa prijatých cieľov má plán do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov zo všetkých druhov dopravy výrobkov o 70 % a o 10 rokov neskôr má byť táto doprava už bezemisná.


V roku 2022 spoločnosť IKEA Industry Zbąszynek začala pilotný projekt internej prevádzky nákladnej dopravy s nulovými emisiami medzi svojimi výrobnými závodmi. V súčasnosti elektrické nákladné vozidlá vykonávajú 12 jázd denne, šesť dní v týždni, medzi továrňami v Zbąszyneku a Babimoste, ktoré delí vzdialenosť 12 km.


Nákladné vozidlá sa nabíjajú pomocou elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. IKEA Industry investovala do piatich vlastných nabíjacích staníc: dve s výkonom 150 kW sa nachádzajú v závodoch Zbąszynek a Babimost a ďalšie tri s výkonom 43 kW v nárazníkovom parku pre nákladné vozidlá. Na ich podporu bol nainštalovaný aj transformátor. Celý proces prípravy nabíjacej infraštruktúry trval približne 12 mesiacov. IKEA Industry v súčasnosti pripravuje spustenie ďalších dvoch nabíjacích miest v sklade Zbąszynek, ktoré začnú fungovať v septembri tohto roka.

 


Sme presvedčení, že ak chceme dosiahnuť naše ciele a mať skutočný vplyv na životné prostredie, musíme konať tu a teraz. Ekologické riešenia sú pre udržateľný rozvoj nevyhnutnosťou. Elektrifikácia dopravy medzi našimi závodmi sa ešte len testuje, ale robíme pokusy a postupne ju rozširujeme a sledujeme, aké výsledky to prinesie. Spolupráca je kľúčová, pretože na dekarbonizácii priemyslu môžeme pracovať len spoločne." hovorí Małgorzata Dobies-Turulska, generálna riaditeľka IKEA Industry Zbąszynek.


Skupina Raben Group cíti osobitnú zodpovednosť za vplyv ťažkej dopravy na životné prostredie. Vedúca úloha na logistickom trhu si vyžaduje ďalšie úsilie o zlepšenie klimatických podmienok. Preto boli po niekoľkých mesiacoch pilotnej spolupráce nasadené ďalšie dve elektrické nákladné vozidlá Volvo FM spolu s IKEA Industry na trase medzi továrenským komplexom v Zbąszyneku a výrobným závodom v Babimoste.


Nákladné vozidlá pracujúce s návesmi s užitočnou hmotnosťou dvadsaťštyri ton vykonávajú až tridsaťšesť dodávok denne v troch zmenách. Spoločnosť Raben Transport zamestnáva dvanásť vodičov, ktorí sa venujú tomuto projektu a riadia dopravné operácie, pričom sa starajú o efektívnosť vozidiel a plynulosť procesu dodávok. Neustále tiež monitoruje ukazovatele výkonnosti nákladných vozidiel, aby mohla v blízkej budúcnosti spolu so spoločnosťami IKEA Industry a Volvo zhrnúť výsledky projektu.

 


Tento projekt je skutočnou, vedomou snahou priblížiť sa k našim environmentálnym cieľom. Nasadenie troch elektrických nákladných vozidiel do vlastného vozového parku spoločnosti Raben Transport je krokom k zníženiu emisií CO2 v ťažkej doprave v súlade s našimi cieľmi SBTi (Science Based Targets). Zároveň je to príležitosť na vyhodnotenie riešenia v praxi s cieľom zaviesť elektrické nákladné vozidlá aj u ďalších projektov zákazníkov skupiny Raben." vysvetľuje Joanna Górna, manažérka pre kľúčových zákazníkov, Raben TransportDodávka ďalších elektrických ťahačov Volvo FM spoločnostiam IKEA Industry a Raben Group je významným krokom v stratégii spoločnosti Volvo Trucks v oblasti dopravy s nulovými emisiami. V tomto momente sme sa prestali pozerať na elektrické nákladné vozidlá ako na jednotku a začali sme hovoriť o postupnom zvyšovaní podielu elektrického vozového parku Volvo FM u jedného zákazníka. Vďaka takýmto rozhodnutiam môžeme hovoriť o väčších úsporách CO2 a o významnom kroku smerom k znižovaniu emisií CO2. Teší nás, že na poľskom trhu existujú spoločnosti, ktoré sa odvážne a vedome rozhodli investovať do ekologickej transformácie cestnej dopravy." komentuje Marek Gawroński, riaditeľ pre elektromobilitu a udržateľnosť spoločnosti Volvo Trucks Poland.Nákladné vozidlá Volvo FM Electric budú opäť slúžiť na obsluhu interných dopravných tokov v dvoch závodoch v poľskom Zbąszyneku. Ťahače spolu so šiestimi batériami s kapacitou 540 kWh zaručujú dojazd až 300 km. Plne elektrické nákladné vozidlo Volvo FM 4x2 je vybavené 3 elektromotormi. Ponuku dopĺňa 4-ročná zlatá servisná zmluva, ktorá zaručuje úplnú kontrolu nákladov, bezproblémovú prevádzku vozidla a maximálnu dostupnosť.


Viac informácií o výsledkoch prevádzky elektrického nákladného vozidla Volvo FM v závode IKEA v Zbąszyneku bude predstavených na kongrese Nová mobilita v septembri 2023.


Fakty o spoločnosti Volvo Trucks


Spoločnosť Volvo Trucks začala sériovú výrobu elektrických nákladných vozidiel v roku 2019 ako jedna z prvých značiek nákladných vozidiel na svete. V súčasnosti má spoločnosť celosvetovo v sériovej výrobe šesť modelov elektrických vozidiel - ide o najširšiu ponuku elektrických nákladných vozidiel v odvetví. Cieľom spoločnosti je, aby do roku 2030 bola polovica jej celkového predaja nákladných vozidiel elektrická.
*V porovnaní s rokom 2017 ako základným rokom (bez dodávok zákazníkom na poslednej míli).


Fakty o priemysle IKEA


IKEA Industry, súčasť skupiny Inter IKEA Group, je popredným svetovým výrobcom dreveného nábytku a neoddeliteľnou súčasťou hodnotového reťazca IKEA. IKEA Industry má viac ako 30 výrobných jednotiek v 7 krajinách a zamestnáva 15 000 spolupracovníkov. IKEA Industry Zbąszynek je najväčší svetový komplex na výrobu nábytku, ktorý pozostáva z 5 závodov v susedných mestách Zbąszyń, Zbąszynek a Babimost v západnom Poľsku s celkovým počtom takmer 3 000 spolupracovníkov. Tieto továrne zásobujú obchodné domy IKEA nábytkom z rodín ako KALLAX, LACK, BESTÅ, EKET a mnohých ďalších.


Fakty o skupine Raben


Skupina Raben Group je logistický poskytovateľ, ktorý ponúka komplexné služby TFL: zmluvná logistika, cestná sieť (vnútroštátna, medzinárodná a východná), Fresh Logistics, FTL a intermodálna doprava, námorná a letecká preprava. Má viac ako 160 vlastných skladov v 15 európskych krajinách a denne vysiela na cesty viac ako 9 000 nákladných vozidiel.
 

Autor

Tímea Pospišová

Marketing and PR Manager SK