Raben logo
csm_IMG_6884_877124af83.jpg

HVO100 je ideálnym riešením pre logistiku, uviedli odborníci na konferencii. Znižovanie uhlíkovej stopy podporujú aj vozidlá s väčšou kapacitou paliet

2024.06.17

HVO100 je ideálnym riešením pre logistiku, uviedli odborníci na konferencii. Znižovanie uhlíkovej stopy podporujú aj vozidlá s väčšou kapacitou paliet

„Znamená to, že ekologické riešenia nemusia byť nutne elektrické?“ spýtal sa moderátor Jakub Železný riaditeľa spoločnosti Raben Logistics Czech & Slovakia Jakuba Trnku počas panelovej diskusie. „Áno,“ odpovedal Trnka.

Vo svojej prezentácii na konferencii ukázal, že najefektívnejší spôsob, ako znížiť emisie CO2, je zvýšiť efektivitu prepravy. Príkladom je nákladné auto cityliner, ktoré môže previezť 27 paliet, čím šetrí 35 % CO2e oproti bežnému 18-paletovému autu a až 63 % CO2e v porovnaní s dodávkou na jednu paletu. Road train, teda dvojitý náves, je o 61 % úspornejší na jednu prepravenú paletu ako bežný náves.

„Obavy z veľkých nákladných áut sú neopodstatnené, naopak, sú ekologickejšie. Cityliner so zadnou natáčavou osou sa lepšie pohybuje v mestských oblastiach a môže nahradiť až päť dodávok! Tým sa znižujú emisie aj riziko nehôd,“ doplnil Trnka.

Elektrické vozidlá v logistike nestačia, HVO100 je lepšia alternatíva

Odborníci sa zhodli, že súčasný potenciál elektrifikovaných nákladných vozidiel pravdepodobne nebude v blízkej budúcnosti postačovať na dlhšie trasy. Dobrou alternatívou je však syntetické palivo z obnoviteľných surovín. Elektrické vozidlá sú užitočné najmä v intralogistike a pre mestskú logistiku a prepravu na krátke vzdialenosti. Raben Group v Poľsku už využíva elektrické kamióny Volvo Trucks na tento účel. Tento názor podporili aj profesori Petr Jirsák, Ivan Gros a prezident českej logistickej asociácie Václav Cempírek. Akademici zdôraznili dôležitosť ekologickejšej dopravy:

„Plánovanie trás, znižovanie počtu spiatočných jázd a takzvané eko jazdenie sú spôsoby, ako efektívne znižovať CO2e. Je potrebné viac školiť vodičov a viesť ich k úspornému štýlu jazdy,“ povedal profesor Petr Jirsák z Katedry logistiky VŠE.

Povolanie vodičov kamiónov má na západe prestíž, stredná Európa zaostáva

Ďalšou témou bola dôležitosť povolania vodičov nákladných vozidiel pre logistiku.

„V mojej domovskej krajine, v Holandsku, je toto povolanie prestížne, ale v Nemecku a iných krajinách strednej Európy je situácia odlišná, hlavne kvôli rozdielnym platovým podmienkam,“ povedal Ewald Raben, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti.

„Je potrebná spolupráca celého segmentu aj akademikov na zlepšení situácie. Aj keď existujú čiastkové riešenia ako autonómne vozidlá, vodiči budú v blízkej budúcnosti stále kľúčoví pre bezproblémový chod našej civilizácie,“ dodal Jakub Trnka.

Logistické centrum v Rokycanoch poskytuje pracovné miesta a podporuje blahobyt

„Každý zamestnanec Raben Group vie, že srdcom prepravy a skladovania v Európe sú Rokycany, ktoré patria k sieti šiestich Eurohubov umožňujúcich rýchlu dopravu naprieč kontinentom,“ uviedol Ewald Raben vo svojej prezentácii.

Starosta Rokycan Tomáš Rada pripomenul, že mesto je už stáročia dôležitým uzlom na obchodnej ceste medzi Prahou a Plzňou. Pripomenul tiež, že logistické centrá sú nesmierne dôležité pre fungovanie spoločnosti a jednoduchý prístup k spotrebnému tovaru.