Raben logo
csm_TZ_Bonduelle_a_Raben_-_zelene_partnerstvi_HQ_8749e6e33c.jpg

Bonduelle a Raben – zelené partnerstvo

2021.06.01
Spoločnosť Bonduelle, svetová jednotka vo výrobe a v spracovaní zeleniny, rozširuje svoju spoluprácu so skupinou Raben Group. Vzhľadom k úspešnej spolupráci oboch spoločností v Maďarsku bolo prirodzené, že sa Bonduelle pri výbere logistického partnera pre poľský trh rozhodla dôverovať overenému partnerovi a umiestniť svoj tovar do ekologického skladu Raben v meste Ruda Śląska. Spoločnosti sa vedľa seba nielen rozvíjajú, ale majú aj rovnaký prístup k podnikaniu a k ekológii.

Bonduelle a skupina Raben Group spolupracujú v Maďarsku už od roku 2011 a  Raben pre nich zabezpečuje lokálnu distribúciu, zbernú službu a doručovanie zásielok zo skladu zákazníka až k jeho príjemcom. Nie je teda prekvapením, že sa Bonduelle pri hľadaní obchodného partnera v Poľsku obrátila na Raben.

30 % našej činnosti je zameraných na potravinárske odvetvie a máme tiež bohaté skúsenosti s doručovaním zásielok do maloobchodných reťazcov, takže dobre vieme, ako môžeme našim zákazníkom pomôcť pri budovaní bezpečného a udržateľného dodávateľského reťazca. So spoločnosťou Bonduelle spolupracujeme na maďarskom trhu už mnoho rokov a som rada, že našu spoluprácu rozširujeme aj na poľský trh,“ hovorí Agnieszka Haik, Business Development Director skupiny Raben Group, a dodáva: Vo februári 2021 sme začali poskytovať skladové služby v jednom z našich novo otvorených zelených logistických centier pre potravinárske výrobky v meste Ruda Śląska.


Prepravu výrobkov z tovární zákazníka zabezpečuje spoločnosť Raben. Spoločnosť Bonduelle v Poľsku vyrába výrobky pre poľský trh v dvoch továrňach v obciach Gniewkowo a Ruchocice a výrobky určené na vývoz. Raben zároveň zabezpečuje distribúciu do maloobchodných reťazcov a čoskoro bude poskytovať ďalšie služby s pridanou hodnotou, vrátane co-packingu.

Bonduelle sa spolieha na Raben

Kľúčovými prvkami v prospech Raben boli komplexnosť poskytovaných služieb a skúsenosti v oblasti služieb v potravinárskom odvetví, ako aj s doručovaním zásielok do obchodných reťazcov. Dôležitým bol podobný prístup k otázke životného prostredia. Cieľom obidvoch spoločností je to, aby ich dopad bol pozitívny. Ekológia má pre nich zásadný význam. Tým, že šetria prírodnými zdrojmi, merajú, vykazujú a znižujú emisie skleníkových plynov, konajú v záujme budúcnosti a chcú prispieť k tomu, aby aj ďalšie generácie mali prístup k tým istým zdrojom, ako sú tie, ktoré používame teraz my.

Spoločnosť Bonduelle si želá, aby jej dopad na životné prostredie, planétu a ľudí v jej okolí bol pozitívny, a to pri zachovaní správnej obchodnej perspektívy a podpory poľnohospodárskej výroby založenej na rešpektovaní prírodných zdrojov. Raben si nás získal aj tým, že sa nepozerá len na zisk a rovnako ako my sa snaží podporovať životné prostredie neutralizáciou svojej uhlíkovej stopy, napríklad znížením emisií oxidu uhličitého, optimalizáciou prepravy alebo ekologickými skladmi. Tešíme sa na rozvoj spolupráce s partnerom, ktorý okrem konkurencieschopnej trhovej ponuky preukazuje udržateľný prístup k podnikaniu a spoločenskú zodpovednosť má vo svojej DNA,“ zdôrazňuje Robert Firlik, Supply Chain Director pre strednú Európu v spoločnosti Bonduelle.


Zelené sklady

Raben Logistics Polska v súčasnej dobe disponuje približne 500 000 m2 skladových priestorov. Každý rok sa zameriava na ich energetickú účinnosť, investuje do nových pobočiek a modernizuje tie staršie. Jej prevádzky využívajú riešenia, ako sú: osvetlenie LED a automatické systémy riadenia osvetlenia (prostredníctvom detekcie pohybu a merania množstva denného svetla) v kombinácii so svetlíkmi zabezpečujúcimi prístup prirodzeného svetla; plynové kúrenie na báze radiátorov so zvýšenou vyžarovacou schopnosťou; tepelná izolácia hydraulických rámp, rekuperácia, ako aj generátory energie, ktoré pokrývajú 100 % dopytu po elektrine.

Okrem toho, ako spoločenský zodpovedná firma prijímame mnoho opatrení s cieľom splniť dlhodobé výzvy v oblasti klímy. Dbáme na to, aby boli návesy plné, vytvárame konsolidačné body a pravidelne meriame CO2. Staršie vozidlá vo vozovom parku systematicky nahradzujeme modernejšími, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky na emisie skleníkových plynov, a v skladoch sa zameriavame na rôzne ekologické opatrenia, ktoré nám umožňujú šetriť prírodnými zdrojmi. Navyše dopad na životné prostredie neutralizujeme prostredníctvom kampaní na výsadbu stromov. Nakúpili sme aj energiu na roky 2021 a 2022 so zárukou pôvodu, čo povedie k zhruba 30% zníženiu priamych a nepriamych emisií a umožní nám prevádzkovať 100 % našich vlastných pobočiek na zelenú elektrinu, doplňuje Agnieszka Haik.

Okrem opatrení v iných lokalitách je sklad Raben v parku Prologis v meste Ruda Śląska vybavený slnečnými kolektormi na ohrev vody používanej v kanceláriách, a hybridnými svetlami osvetľujúcimi areál, ktoré fungujú na slnečnú a veternú energiu.

Raben je pre nás strategickým partnerom. Spojuje nás nielen prístup k ekológii, ale aj vzájomné porozumenie, pokiaľ ide o obchodné potreby. Rovnako oceňujem naše partnerstvo, ako aj skutočnosť, že ešte predtým ako sa táto spoločnosť stala naším logistickým operátorom v Poľsku, vyhradila zdroje na to, aby zanalyzovala naše toky tovaru a navrhla pre nás to najvhodnejšie riešenie,“ dodáva na záver Robert Firlik.


Ruka v ruke s ekológiou

Raben sa zameriava aj na moderné technológie šetriace energiou: Li-Ion batérie vo vysokozdvižných vozíkoch, autonómnych vysokozdvižných vozíkoch, triedičkách, robotoch; a neustále vylepšovanie procesov (nové systémy, IoT, optimalizácia), ktorých cieľom je zvýšiť ich prevádzkovú efektivitu. Navyše už niekoľko rokov investuje do nových riešení vo svojom vozovom parku (dvojpodlažné návesy, výmenné nadstavby a CityLinery) s cieľom znížiť emisie CO2 na jednu paletu tovaru. Tieto opatrenia prinášajú väčšiu flexibilitu pri plánovaní trás, umožňujú naložiť dvojnásobne väčšie množstvo paliet (dvojpodlažná a výmenná nadstavba) alebo nahradiť dve rozvozové vozidlá jedným CityLinerom, ktorý vďaka svojej špeciálnej konštrukcii sa môže ľahko pohybovať aj v zastavaných oblastiach a v mestách.

Pri podnikaní obe spoločnosti usilujú o rozvoj udržateľného dodávateľského reťazca a pamätajú na budúce generácie tým, že sa zameriavajú na ekológiu a zodpovednú prepravu. Preto niet divu, že po tejto ceste kráčajú spoločne.