Raben najazdil rekordných päť tisíc kilometrov, aby sa darované potraviny dostali k potrebným

tlač | Stiahnuť ako PDF

Pred dvoma rokmi vodiči nákladných áut najazdili s desiatkami ton darovaných potravín v jediný deň viac ako dvetisíc, vlani takmer štyri tisíce, tento rok v sobotu 11.11. takmer päť tisíc kilometrov. Spoločnosť Raben Logistics Czech bola už tretíkrát hlavným prepravným partnerom Národnej potravinovej zbierky a 32 vodičov a nákladných áut prevážalo v deviatich krajoch darované potraviny zo 77 predajní do potravinových bánk a rôznych neziskových organizácií. "Nakoniec sme do bánk a neziskoviek priviezli za jediný večer neuveriteľných 66 ton potravín a drogistického tovaru," hovorí marketingová a PR špecialistka spoločnosti Raben Logistics Czech a Slovakia Martina Netuhová.

Dášu zo dňa na deň opustil manžel a nechal ju samotnú s tromi malými deťmi. Znenazdajky sa ocitla v situácii, keď z príjmu, ktorý vtedy tvorila iba materská, mala utiahnuť nájom a ďalšie rodinné výdavky. Viac ako mesiac nemala peniaze ani na základné potreby. Sociálni pracovníci ju - do doby, než štát vybaví pravidelnú podporu, - odkázali na najbližšiu neziskovú organizáciu, ktorou je Oblastná charita Uherský Brod. Dagmar s deťmi niekoľkokrát dostala potravinovú pomoc a za deti boli uhradené obedy v škole. Dáša sa nevzdávala. Našla si brigádu, z ktorej sa po čase stal trvalý pracovný pomer. Krízu zvládli.

"Po nejakej dobe pani Dáša na naše dvere zaklopala znova. Tentokrát pomoc ponúkala ona - venovala z toho mála, čo teraz majú, krásny dar do zbierky školských pomôcok a ponúka pomoc aj ďalej ... A to je jednoducho krásne!" uzatvára jeden z príbehov, kde pomohli potraviny z Národnej potravinovej zbierky, František Bílek, zástupca riaditeľa Oblastnej charity Uherský Brod.

"Pred naším zapojením do zbierky pred tromi rokmi, sme si ani neuvedomovali, keď sme v práci počas prestávky išli na obed, že pre niekoho sú na obedu vzácne aj obyčajné cestoviny s kečupom. Že niekto nemôže deťom kúpiť sladkosť ani raz mesačne a premýšľa, či si bude môcť dovoliť aspoň balíček detských piškót. Dnes je to už iné," hovorí marketingová a PR špecialistka Raben pre Českú republiku a Slovensko Martina Netuhová.

"Našim zapojením chceme ukázať, aká dôležitá je logistika a preprava a ako môže pomáhať potrebným. Žijeme v dobe prebytku, aj keď si to často nepripúšťame. Radi preto využívame príležitosť podieľať sa na zbierke, ktorá poukazuje na túto skutočnosť na jednej strane a zároveň umožňuje pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi," rozvádza dôvod zapojenia Jakub Trnka, generálny riaditeľ spoločnosti Raben Logistics Czech a Raben Logistics Slovakia.

Do tohtoročného 5. ročníka Národnej potravinovej zbierky, v ktorej je logistická spoločnosť Raben Logistics Czech výhradným prepravnom partnerom, sa zapojilo 750 obchodov (395 obchodov partnerských reťazcov, 355 predajní drogérií). Do projektu sa zapojili spoločnosti Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro, dm drogerie markt a ROSSMANN.

V porovnaní s rokom 2016 je to o 90 zapojených predajní viac. Zbierka v minulom roku vyniesla 312 ton, z toho 4,6 ton drogérie. Aktuálny prieskum agentúry IPSOS tiež ukázal, že tri štvrtiny opýtaných pozná projekt zbierky a rýchlo rastie počet tých, ktorí sa do neho aktívne zapájajú. Tento rok ľudia plánovali darovať potraviny v hodnote od 100 do 249 korún. A skutočnosť prieskum ešte ďaleko predčila. Zabezpečila tak 370,4 ton trvanlivých potravín a 41,5 ton drogistického tovaru. Vyniesla rekordných 926 000 porcií jedla, čo je o 139 000 porcií viac oproti minulému roku, ktoré pomôžu pred Vianocami v domácnostiach seniorov, matiek samoživiteliek a ich detí, rodín vo finančnej tiesni, v azylových domoch - skrátka všetkým ľuďom v núdzi.

Raben tiež pokoril rekordy, aby sa k potrebným dostali nielen tie piškóty a cestoviny, ale aj múka, strukoviny, konzervy, cukor, čaj a mnoho ďalších základných potravín. Pre matky v azylových domoch, ľudí bez domova, mnohých seniorov alebo ľudí s handicapom sú totiž potravinové banky mnohokrát jediným útočiskom, kam sa môžu obrátiť, keď v peňaženke nezostáva ani koruna. "Som veľmi rada, že ľudia tento rok v hojnom počte kupovali aj detské plienky, detskú výživu, aby tí najmenší u nás nikdy netrpeli núdzou," dodáva Martina Netuhová.

V roku 2015 14 vodičov najazdilo 2 193 kilometrov a prepravilo zo 44 supermarketov 26 ton potravín pre ľudí v núdzi (z celkových 236 ton). Vlani už sa na zbierke podieľalo 24 vodičov, ktorí zviezli 48,3 tony darovaných potravín (z celkových viac ako 300 ton) zo 72 predajní po celej Českej republike a najazdili pritom 3 989 kilometrov. Tento rok Raben zvážal potravinové a drogistické dary zo 77 predajní v deviatich krajoch, zapojilo sa 32 vodičov, ktorí najazdili spolu 4 816 kilometrov.

"Do potravinových bánk sme doviezli viac ako 66 ton potravín. A môžem povedať, že nás nezaujímalo ani počasie, ani stav vozoviek, ani to, že sobota bola takmer nekonečná a že mnoho zamestnancov Raben prišlo o deň zaslúženého voľna. Jediné, čo nás naozaj zaujímalo, aby sme aj my mohli pripísať pár riadkov k pozitívnym príbehom ďalších ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi. Proste ľudí, ktorí nemali šťastie, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii a ktorým možno trochu spríjemníme kvalitnými potravinami nadchádzajúce sviatky," uzatvára Netuhová.

Zbierku organizovala platforma Byznys pro společnost v spolupráci s Českou federáciou potravinových bánk, NADĚJÍ, Armádou spásy a Charitou Česká republika. Na realizácii sa podieľalo tiež množstvo neziskových organizácií a viac ako 4 300 dobrovoľníkov.

Video zo zbierky v českom a anglickom jazyku nájdete na našom Raben Group YouTube.

16.11.2017
Pobočky
Kontakt na naše skladové areály
Newsletter