Raben logo
csm_2X4A0507_HQ_a5c4f177c4.jpg

Z malej rodinnej firmy lídrom trhu

2021.09.15
Presadiť sa na trhu nie je ľahké v žiadnej dobe. Udržať sa na trhu, rozšíriť svoju pôsobnosť do ďalších krajín a stať sa lídrom trhu, to už chce mimoriadny drive a schopnosť robiť v správny čas tie správne rozhodnutia. Zdá sa, že v rodinnej firme Raben sa tieto schopnosti dedia z generácie na generáciu. Ako sa z malej firmy v Holandsku stala nadnárodná logistická spoločnosť pôsobiaca v 13 krajinách Európy s viac ako 10 000 zamestnancami si pri príležitosti 90. výročia založenia môžete prečítať vo veľkom rozhovore s Ewaldom Raben, CEO Raben Group.

Tento rok si pripomíname 90. výročie založenia skupiny Raben Group. Premýšľal ste niekedy o všetkých tých príbehoch vašej rodiny a o tom, ako sa to všetko vlastne začalo? Ste na to všetko hrdý? Spomeniete si na niektoré veci, ktoré ste za posledných 20 - 25 rokov urobil správne?

Myslím, že jedným z najdôležitejších okamihov v mojom živote bol Štedrý večer v roku 1989, keď som rodičom povedal, že odchádzam do Poľska. Bolo to obdobie zmien vo východnej Európe a ja som chcel byť ich súčasťou. Môj otec hľadal niekoho, kto by bol ochotný odísť na východ, do Poľska, a založil tam firmu. V tom čase som mal 21 rokov a veľmi som sa na to tešil. Samozrejme, že som sa musel trochu pripraviť. Keď som mal 22 rokov, presťahoval som sa do Poľska. Myslím si, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote, pretože tam sa všetko začalo. Využil som príležitosť, ktorá bola pre mňa veľmi dôležitá a priniesla do môjho života veľké zmeny. Bol to aj nový začiatok našej spoločnosti. V roku 1991 mala spoločnosť už 60 rokov, viedol ju môj starý otec – zakladateľ a neskôr ju prevzali moji rodičia. V Holandsku to bola ešte stále veľmi malá spoločnosť, ktorú tvorilo približne 30 zamestnancov. Keď som využil túto príležitosť a odišiel na východ, bol to spôsob, ako pôsobiť v úplne novom prostredí a začať našu spoločnosť rozširovať. A teraz, po 30 rokoch vidíme, že nás nie je vidieť len vo východnej Európe, ale expandovali sme aj na západ. Po týchto 90 rokoch je to obrovský pokrok. Prvý krok sme však urobili začiatkom 90. rokov, keď som sa rozhodol ísť do Poľska.


Rád by som sa spýtal na vašu rodinu, na vášho otca a starého otca. Váš starý otec založil spoločnosť v roku 1931. Môžete nám povedať, aká bola spoločnosť v 30. alebo 40. rokoch?

Začalo sa to na farme, pričom môj bratranec tú farmu stále vedie. Je o niekoľko rokov mladší ako ja, takže patrí tiež do tretej generácie. Najskôr farmu prevzal môj strýko a potom môj bratranec. Takže na tomto mieste spoločnosť začala svoje pôsobenie a stále tam je. Navyše prvá garáž, kde boli zaparkované nákladné autá, je stále na tom istom mieste, takže sa tam môžete ísť pozrieť a pocítiť kus histórie. S podnikaním začal môj starý otec. Neskôr ho prevzali môj otec a strýko. Môj otec bol jedným z desiatich detí. A tak každý z týchto 10 súrodencov niečo zdedil. Môj otec a matka prevzali prepravnú spoločnosť spoločne. Myslím, že to bol veľmi dobrý tím na vedenie spoločnosti, pretože môj otec bol podnikavý, vždy išiel dopredu a moja matka stála v pozadí, na všetko dohliadala a dbala, aby sa nič nepokazilo. Pravdepodobne v mnohých rodinách dnes túto dôležitú úlohu zohrávajú ženy. Bol to dobrý vzorec. Môj otec zomrel v roku 2016. Matka je stále aktívna a plná energie. Mám dosť nabitý program, ale ani moja matka nie je na tom o nič lepšie, pretože je stále aktívna v rôznych spoločenských oblastiach a neziskových organizáciách. Môj brat Marco je tiež aktívny v spoločnosti. Vedie technické oddelenie pre nákladnú dopravu pre nemecký trh. Takže takto vyzerá naša rodina. Mám milovanú manželku Ilonu a tri dcéry. Mojím koníčkom je však môj syn – naša spoločnosť.


Stretli ste sa s nejakými ťažkosťami, keď ste sa rozhodli založiť firmu v Poľsku?

Áno, samozrejme, že som narazil na mnohé ťažkosti. Predstavte si, že chcete niečo vybaviť, ale neovládate miestny jazyk a musíte ísť na miestne úrady a vybaviť formality. V tom čase nikto nehovoril po anglicky ani iným jazykom, napríklad po nemecky. Musel som sa začať učiť miestny jazyk a pochopiť miestnu kultúru, ktorá bola v tom čase ešte odlišnejšia ako dnes, teda v porovnaní s krajinou, z ktorej pochádzam, s Holandskom. Bol som dosť otvorený, liberálny a myslel som široko. Atmosféra vo východnej Európe bola na začiatku 90. rokov úplne iná. Nemal som skutočný kontakt s mojou rodnou krajinou ani s mojimi priateľmi a rodinou, pretože telekomunikačné systémy boli v tom čase prinajmenšom slabé, alebo dokonca nedostupné. Takže áno, na začiatku to bolo ťažké, ale bol to aj najlepší čas na učenie. Prvé tri roky však boli veľmi intenzívnym obdobím učenia sa mnohých vecí v mojom živote. Mal som 22 rokov, musel som sa naučiť podnikať v novom prostredí, nový jazyk, žiť v novej kultúre a bojovať s prekážkami. Bežnou prekážkou na začiatku 90. rokov bolo získať telefónnu linku, teda kanceláriu s telefónnymi linkami. Dnes si nevieme predstaviť, že by sme v ktoromkoľvek okamihu nemali telekomunikačné spojenie.


Prečo ste si za prvé sídlo vašej spoločnosti v Poľsku vybrali práve Poznań?

No, v skutočnosti sme prvý právny subjekt založili v Lodži, teda v strede Poľska. Po mnohých úvahách som si raz povedal – „Je Lodž tým správnym mestom?“. Moje pochybnosti boli spôsobené úpadkom textilného priemyslu na začiatku 90. rokov. Chceli sme sa presťahovať do Poznańe a ja som začal hľadať kanceláriu. Môj otec sa ku mne pridal. Raz v piatok večer sme sedeli v hoteli v Poznańi. Prišli sme tam okolo desiatej večer a v lobby bare sme stretli starého otcovho priateľa. Povedali sme mu, že hľadáme kanceláriu s dobrou polohou, telefónnymi linkami, pevnou linkou a faxom, čo bolo v tom čase dôležité. A on povedal, že jednu má – na západnej strane Poznańe. Priamo pri vstupnej ceste v smere z Berlína. Práve z tohto dôvodu bolo toto miesto ideálne. Mali sme dve pevné linky a fax. Mohol som tam mať kanceláriu a aj spálňu. Ideálny začiatok v Poľsku.


Spomeniete si na nejaké ďalšie úspechy z minulosti, ktoré by dnes boli triviálne a veľmi jednoduché, ale v 90. rokoch ich bolo naozaj ťažké dosiahnuť?

Dnes v Poľsku, v strednej Európe alebo v Nemecku nájdete na každom mieste sklad, ktorý si môžete prenajať, sklad triedy A. Na začiatku 90. rokov nebolo k dispozícii nič. Takže prvým miestom na skladovanie, ktorému dnes hovoríme zmluvná logistika, bola stará kôlňa prenajatá od farmára, ktorá sa zvyčajne používala na sušenie obilia. Bola to kôlňa s rozlohou 700 metrov štvorcových, ale nebola tam podlaha. Podlahu sme si teda nainštalovali sami.


Keď sa dnes obzriete späť, predstavovali ste si niekedy, že vaše nápady a kroky budú také úspešné? Predpokladali ste niekedy, že pod vašimi rukami vyrastie úspešná medzinárodná spoločnosť? Bola to súčasť vašej vízie?

Niekde začnete, ale neviete presne, kde sa to skončí. V tom čase, v 90. rokoch, sme si neboli istí, ako to skončí s východnou Európou. Strednou Európou nazývame všetko od Pobaltia až po Bulharsko, všetky krajiny medzi nimi, pretože na mape sa to nazýva stredná Európa. Ale mnohí ľudia hovoria, že je to východná Európa. V tejto časti Európy sa mohlo veľa vecí pokaziť. Myslím si, že máme dobrý príklad z Ukrajiny a tiež vidíme, čo sa deje v Bielorusku. To isté sa však mohlo stať v 90. rokoch aj v Poľsku, v Čechách alebo v Maďarsku. Bolo ťažké si predstaviť, že táto časť Európy bude taká ekonomicky silná a úspešná, a že sa na tom budeme podieľať aj my. Poľsko vstúpilo do NATO a EÚ. Bolo to niečo, s čím žiadny podnikateľ na začiatku 90.rokov nepočítal. Dnes je už normálne byť súčasťou Únie. Zároveň si hovorím, že my a hlavne mladší ľudia, by sme sa mali zamyslieť nad tým, aké je v súčasnosti hodnotné byť v Európe, byť súčasťou tejto Únie. A o túto hodnotu sa musíme neustále starať. Ja sa rozhodne cítim byť Európanom. Nie som typický Holanďan, nie som Poliak, som Európan a verím v európske hodnoty. Všetci však musíme bojovať za to, aby Európa zostala v podobe, v akej ju dnes vidíme. Demokracia nie je len sloboda, že môžem robiť všetko, čo chcem. Demokracia je tiež obrovská zodpovednosť a udržiavanie určitých hodnôt pri živote. Sme jednotná Európa a chceme žiť v mierovej spoločnosti. Na tom však musíme veľmi usilovne pracovať.


Rád by som sa vás spýtal na spoločnosť. Koľko ľudí teraz zamestnávate? A ako to bolo v 90. rokoch?

V súčasnosti sme lídrom na trhu a skupina Raben Group zamestnáva približne 10 000 ľudí. V roku 1991 sme mali 35 zamestnancov v Holandsku a po roku sme mali 12 zamestnancov v Poľsku. Takže koncom roka 1991 sme mali približne 50 zamestnancov.


Čo je pre vás najlepším znakom úspechu? Čo vás najviac teší na vašej spoločnosti a vašich úspechoch?

Cítim uspokojenie a hrdosť, keď vidím, že sa ľudia vo firme rozvíjajú. Ľudia začínajú svoju cestu s Raben v určitom bode a krok za krokom v rámci spoločnosti rastú. Neskôr riadia oddelenie, sklad alebo niektorú krajinu. Vždy, keď to vidím, som hrdý na to, čo dosiahli. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie, pretože sa mi páči, že máme okolo seba ľudí, ktorí sa rozvíjajú a pracujú na sebe. Sme podnik, v ktorom musíme rozumieť detailom a venovať im pozornosť. V logistike sa diabol skrýva v detailoch a tí, ktorí to pochopia, budú úspešní. Je veľmi ťažké konať správne, pretože všetko závisí od ľudí, či majú radi prácu, ktorú vykonávajú, a či môžu a sú ochotní prispieť k úspechu. Naše práca je o tom, že ste veľmi blízko k ľuďom, rozumiete jednotlivým činnostiam, chcete byť prínosom pre vaše tímy, ale predovšetkým je to o tom, že ste veľmi blízko k zákazníkom. Predávame prísľub a tento prísľub musíme naplniť. Tu je úplne iný prístup. Ľudia, ktorí sa zameriavajú na služby a radi pracujú so zákazníkmi, budú veľmi užitoční v rozvoji svojej časti spoločnosti.


Je najlepším príkladom vášho úspechu držanie sa niektorých hodnôt, ktoré sú vždy prítomné?

Človek, ktorý je stotožnený s hodnotami spoločnosti Raben, má veľmi dobrý základ pre pôsobenie v rámci skupiny. Ak máte človeka, ktorý sa riadi hodnotami, ale čísla ignoruje, je to problém. Ale ak máte človeka, ktorý plní čísla, ale nevyznáva žiadne hodnoty, znamená to, že máme veľký problém. Pretože my veríme v hodnoty spoločnosti Raben, ktoré tvoria našu kultúru. Hodnoty sú našimi smerovými značkami, ktoré nám ukazujú, ako chceme viesť spoločnosť dnes a v nasledujúcich rokoch. A nehovorím o dvoch alebo troch rokoch, ale o ďalších generáciách. Naše Raben hodnoty sú mimoriadne dôležité. Druhou dôležitou vecou je, že musíme chápať prevádzku. To je zárukou úspechu. A treťou dôležitou vecou je, že musíme byť schopní slúžiť zákazníkom. Zákazník je pre nás vždy na prvom mieste. Ak spojíme všetky tieto tri prvky, budeme úspešní. Máme na to veľmi jednoduché pomenovanie: nazývame to „Ľudia s drivom“. Je to ako futbalový tím. Ak máte ľudí, ktorí sa k sebe hodia, povedzme 80 % dobrých ľudí, pravdepodobne vyhrajú. Ak máte vo futbalovom tíme troch dobrých hráčov a zvyšok nepodáva dobré výkony a ani sa o ne nesnaží, títo traja ľudia nedokážu priniesť celému futbalovému tímu úspech. Úspech tvorí tím, ktorý nás poháňa, a my si ho vážime.

Je mi cťou a som hrdý na to, že môžem viesť 10 000 ľudí, že môžem byť CEO Raben Group a cítim pri práci so zamestnancami a zákazníkmi zadosťučinenie. To je pre mňa naozaj dôležité. Keby som mohol začať svoj život odznova, chcel by som mať rovnakú príležitosť, chcel by som mať vo svojom živote presne takúto šancu.


Dá sa povedať, že niektoré z týchto hodnôt ste možno zdedili po svojom otcovi alebo po starom otcovi?

Som si istý, že podnikateľská krv alebo DNA pochádza z predchádzajúcich generácií. Môj otec bol srdcom podnikateľ, rovnako ako môj starý otec. Zároveň musím povedať, že súrodenci môjho otca majú rovnakú DNA. Jeden má farmu, druhý obchod, tretí je spoluzakladateľom siete supermarketov. Dnes sú už starší, ale keď boli aktívni v profesionálnom živote, všetci podnikali. Takže áno, máme to v krvi.


Preto je oveľa lepšie zamestnať niekoho, kto možno nemá primerané vzdelanie, ale má oveľa otvorenejšiu myseľ?

Ak máme v našej spoločnosti možnosť povýšiť niekoho z firmy, niekoho, kto je otvorený, ľahko sa učí, prejavuje empatiu a kto bude vnímaný ako líder a bude rozvíjať svoje schopnosti, tak to urobíme. V živote som zažil veľa situácií, keď sme mali interného kandidáta, ktorý nebol pripravený na danú pozíciu, a externého kandidáta, ktorý bol na danú prácu pripravený. Ale ten vynikajúci kandidát by túto prácu nevnímal ako nový cieľ alebo novú výzvu, ale len ako prechod od konkurencie a bežnú prácu. V takomto prípade by takémuto človeku práca ponúknutá nebola. Robíme všetko pre to, aby sme podporili vlastných zamestnancov, pretože veríme, že títo ľudia majú správne hodnoty, tú správnu DNA. Poznajú Raben naspamäť, poznajú sklady, vedia, akí cenní sú naši zákazníci. Dávame im príležitosť.


Len čo dosiahnete jeden cieľ, napríklad sa stanete lídrom v Poľsku, chcete ísť ďalej. Viem, že ste v Nemecku začali budovať vlastnú prepravnú sieť.

Nikdy nehľadám tú najľahšiu cestu. Idem vždy tam, kde je potrebné veľa budovať alebo tvoriť. V Poľsku som to spravil pri rozvoji rôznych sietí: paletová distribučná sieť, distribučná sieť čerstvých potravín alebo zberná sieť. A ten istý scenár som skopíroval v Čechách, na Slovensku, Maďarsku, v Pobaltí a na Ukrajine. Aj na týchto trhoch som bol mimoriadne aktívny. Tieto trhy sa však vyvíjali tak, že ich riadenie som mohol odovzdať skúsenejším ľuďom ako som ja. Teraz som aktívny v Nemecku. Budujeme tam vlastnú prepravnú sieť. V roku 2011 sme sa rozhodli pre rozsiahle rozšírenie siete a dnes vidíme, že to naozaj funguje. Napriek tomu to bola ťažká práca, pretože nemecký trh je veľmi konkurenčný. Vybudovať tam sieť je veľká výzva, ale som si absolútne istý, že je to pre skupinu správne rozhodnutie. Koniec koncov, v Nemecku budeme investovať 10 rokov. Bude to stáť veľa peňazí, veľa energie, ale Nemecko je v strede Európy. Má 80 miliónov spotrebiteľov, je najväčšou exportnou krajinou. Táto krajina je pre nás všetkých jednoducho veľmi dôležitá. Približne 50 % nášho medzinárodného objemu zo všetkých ostatných krajín, ako je Holandsko, Poľsko, Česko alebo Maďarsko, každá druhá zásielka ide do Nemecka alebo pochádza z Nemecka.


Keďže spoločnosť Raben si veľmi potrpí na to, aby bola agilná alebo aby reagovala veľmi rýchlo, je rýchlosť rozhodovania tiež súčasťou Vašej DNA?

Neprijatie rozhodnutia je najväčšia chyba, akú môžete urobiť. Trh je veľmi dynamický a ak chcete uspieť, musíte byť rýchlejší v prijímaní rozhodnutí. Verím, že sme schopní robiť rýchle, efektívne rozhodnutia. Súčasný svet sa mení veľmi rýchlo. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, ako zabezpečiť konkurencieschopnosť Európy v porovnaní s ostatnými časťami sveta. Ak máte zabehnúť maratón a na pleciach nesiete batoh s 20 kilogramami kameňa, nezabehnete ho dostatočne rýchlo, aby ste sa stali víťazom. Ale musíte byť svižný. Ak sa zbavíte 20-kilogramového batohu, 20 kilogramov tuku, schudnete, zaobstaráte si lepšie topánky a začnete behávať a trénovať, získate svižnosť a vyhráte. My v Raben nechceme niesť 20-kilogramovú záťaž. Chceme bežať maratón v Európe, pričom v cieli chceme byť prví. Veríme, že európske prostredie nám môže dať šancu byť lepší ako ostatní hráči na trhu.


Chcel by som sa vás opýtať aj na ľudský faktor vo vašej spoločnosti. Ste si so svojím tímom blízki?

Spoločnosť tvoria ľudia a ja s nimi trávim toľko času, koľko len môžem. A tam, kde môžem priniesť najväčšiu hodnotu, kde vytvárame niečo veľké, povedzme v prípade najväčších projektov, chcem a snažím sa prispieť čo najviac. Na to potrebujete čas. Pre mňa to však nie je problém, pretože mám rád svoju prácu. Je to skôr taký koníček. Ak ráno vstanete, idete do kancelárie a hovoríte si „nebaví ma to“, potom by ste mali robiť niečo iné. Ak v nej však chcete tráviť svoj čas, chcete byť na miestach, chcete sa stretávať so zákazníkmi, chcete sa podieľať na projektoch, potom je práca pre vás niečo ako koníček. Snažím sa odovzdať niečo z tejto DNA aj svojim ľuďom, aby boli aj oni nadšení z rastu spoločnosti. Chcem im toho odovzdať čo najviac. Takže v tomto tkvie celé tajomstvo. Byť tam, kde sú ľudia. Pre mňa to ale nie je problém, pretože mám rád svoju prácu.


Je pravda, že ste v minulosti býval v malom byte, ktorý sa nachádzal hneď vedľa skladu? Takže ste mali od samého začiatku veľmi blízko k samotnej prevádzke?

Keď som prišiel do Poľska, v kancelárii som mal aj izbu. Bolo to úžasné, pretože len čo som vstal, hneď som bol v práci a nestrácal som čas dochádzaním. Ale zároveň som musel dvíhať v noci telefón, keď mal nejaký vodič problém. Takto to v tej dobe bolo. Keď sme sa v roku 1994 presťahovali na nové miesto v meste Gądki, bolo to tam väčšie a lepšie. Nebola to jedna spálňa, ale byt. Nachádzal sa v areáli spoločnosti a žil som v ňom niekoľko rokov. Vlastne v 80. a 90. rokoch v Holandsku viedli spoločnosť moji rodičia a bola to rovnaká situácia. Kanceláriu sme mali v podstate doma. Neskôr sa spoločnosť presťahovala do priemyselnej zóny a moja matka tam stále žije. V miestnosti, kde bola kancelária, je teraz obývačka. Takže keď sme vyrastali, môj brat Marco a ja sme bývali vo firme. Takto sme vyrastali od útleho veku, takže takí sme aj teraz.


Spomínate si na nejaké zábavné momenty spojené so životom vo firme?

Niekedy som bol zúfalý z toho, že telefón stále vyzváňal, pretože si treba uvedomiť, že v tých časoch existovali ešte hraničné priechody a vodiči mali v noci často problémy s dokladmi alebo s niečím iným. Takže človek sa vlastne nikdy poriadne nevyspal. Teraz sa to môže zdať vtipné, ale vtedy to veru zábavné nebolo.


Je pravda, že ste raz musel prerušiť poradu v kancelárii a ísť dolu pomôcť jednému z vodičov zaparkovať kamión na vykládku?

Stalo sa to veru viackrát. Spomínam si, že raz, keď som býval v meste Gądki, prišiel vodič kamióna o desiatej alebo jedenástej večer. Práve som chcel ísť spať, ale on prišiel, lebo mal problém. Vonku mrzlo a on mal problém s kľúčom od kamióna, so vzduchovým systémom, ktorý v chladnom počasí zamrzol. Nevedel, čo má robiť, a stál s kamiónom priamo pred mojím oknom. Nedokázal rozpojiť súpravu a ja som dostal nápad. Zišiel som dolu s vedrom horúcej vody, vylial som ju na zamrznuté miesto a bolo po probléme. Keď sme vyrastali, boli sme veľmi aktívni a často pomáhali sme s nakladaním a vykladaním kamiónov. Túto prácu sme robili v Holandsku v soboty a nedele, keď sa kamióny vracali na vykladanie a nakladanie. Robili sme to aj v Poľsku. Keď sme tu začínali, cez deň som pracoval v kancelárii a večer, keď ľudia odchádzali domov a začínala sa pracovná zmena v sklade, pomáhal som zamestnancom skladu. Bolo to ako dobrá posilňovňa.


Čo robíte, aby ste si oddýchli? Ako oddych po ťažkom týždni alebo ťažkom mesiaci. Máte nejaký „dobrý“ recept?

Behám. Stačí, keď vstanem skoro ráno, v sobotu alebo v nedeľu, vypijem jednu alebo dve kávy a po hodine som plný síl a potom vyrazím do lesa. Žiadna hudba, samota a beh. Behám sám a počúvam spev vtákov. Niekedy stretnem aj srnky. To je pre mňa naozajstný relax. Rozbehnem sa a v istom momente sa mi v hlave začne niečo diať. Premýšľam o niečom, čo sa stalo, alebo uvažujem o niečom, čo sa stane, hoci len podvedome. A potom, po tých 8, 10, 12 kilometroch, sa vrátim a poviem: „Našiel som riešenie“ alebo „Viem, ako to urobím."

Potom sa vrátim domov a vychutnávam si spoločné raňajky s rodinou. To sú momenty, ktoré majú pre mňa skutočnú hodnotu.


Tento rok oslavujeme 90. výročie založenia skupiny Raben Group. Ako si predstavujete vašu spoločnosť, ako si predstavujete svet a Raben Group v nasledujúcich 10 rokoch?

O 10 rokov budeme silnejší v Európe, budeme v niekoľkých nových krajinách a posunieme našu spoločnosť ďalej. Som si istý, že s týmto skvelým tímom, ktorý mám, dosiahneme viaceré ambiciózne ciele. Tak ako v súčasnosti, aj o 10 rokov, bude naša rodinná firma premýšľať o tom, ako sa rozvíjať v oblastiach mimo Európy. Možno to bude pred stým výročím alebo po ňom. Vzhľadom na to, čo sa teraz deje, to s najväčšou pravdepodobnosťou urobíme skôr. Budeme pokračovať v rozširovaní nášho geografického portfólia, krajín, ale nie nevyhnutne portfólia produktov a segmentov, pretože sme presvedčení, že v súčasnosti sme v správnych segmentoch. Budeme naďalej pracovať na inováciách, pretože sa chceme odlíšiť od konkurencie ako „tá inovatívnejšia spoločnosť“. Zameriame sa na flexibilitu, budeme možno ešte flexibilnejší a rýchlejší ako v súčasnosti. Chcem však zachovať DNA skupiny, ktorú nazývame „Ľudia s drivom“, a to na rovnakej úrovni ako dnes.


Iste. Ale myslíte si, že je odvetvie logistiky udržateľné?

To ani nie je otázka, či je, alebo nie je. Odpoveď je „rozhodne áno“. Chceme udávať trendy na trhu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, a to nielen prostredníctvom ekologických nákladných vozidiel, ale aj prostredníctvom všetkých procesov, ktoré používame, aby boli čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Budeme pokračovať v realizácii našej stratégie CSR. Je to nevyhnutnosť. Na planéte, ktorú po sebe zanecháme, budú žiť naše deti a vnúčatá. Ak sa o ňu nebudeme starať, ich život nebude ľahký. Je to naša zodpovednosť, je to naša povinnosť. Medzitým sa nájdu aj zákazníci, ktorí budú pripravení pridať sa k nám na tejto udržateľnej ceste podnikania. Myslím, že ako „váš partner v logistike“ máme čo ponúknuť.