Raben logo
csm_Spolecny_projekt_Raben_a_Nestle_dda3e8a37d.jpg

Unikátny CSR projekt firiem Raben a Nestlé nasypal do misiek zvierat v útulkoch už 20 ton krmiva

2019.07.18
Už viac ako tri roky vyrážajú nákladné autá rodinnej logistickej spoločnosti Raben Logistics Czech, aby do útulkov pre zvieratá doviezli stovky kilogramov krmiva Nestlé Purina PetCare. Krmivo pre psov a mačky, ktorému končí dátum minimálnej trvanlivosti, tak pomáha opusteným zvieratám. "Za tri roky sme do útulkov doviezli takmer dvadsať ton krmiva. Pomohli sme opusteným zvieratám a zabránili plytvaniu, krmivo by inak zbytočne skončilo v odpade," hovorí marketingová a PR manažérka Raben pre Českú republiku a Slovensko Martina Netuhová.

Projekt pomoci opusteným zvieratám rozvíja Raben Logistics Czech spoločne so svojím klientom, firmou Nestlé. Sú to už viac ako tri roky, kedy logistickej spoločnosti ich klient Nestlé Purina PetCare ponúkol, aby sa spoločne podieľali na pomoci zvieratám v útulkoch. V spoločnosti Raben neváhali dlho. Už päť rokov totiž logistická firma zadarmo zabezpečuje prepravu darovaných potravín potrebným v rámci celorepublikových potravinových zbierok.

"V tej ide o pomoc ľuďom v núdzi, pomoc opusteným zvieratám bola prirodzeným pokračovaním našej dlhodobej CSR stratégie, ktorá bojuje proti akémukoľvek plytvaniu," vysvetlil obchodný riaditeľ Raben pre Českú republiku a Slovensko Marián Budzel.

Útulky pre opustené psy a mačky, ktoré nie sú podporované obecnými ani štátnymi dotáciami, zháňajú financie aj materiálnu pomoc veľmi ťažko, a to od drobných darcov a sponzorov, ktorým nie je osud opustených zvierat ľahostajný.

"Pre nás nie je problém raz za čas naložiť auto s krmivom, ktoré by inak skončilo v odpade a ktoré okamžite pomôže a nasýti opustené psy a mačky v útulkoch. Každý mesiac takto rozvezieme do útulkov približne 600 kilogramov krmiva, minulý rok to bolo päť, za tri roky takmer dvadsať ton. Naším bojom proti plytvaniu, či už potravinami alebo krmivom pre zvieratá, tak plníme tri zo 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs). Koniec chudoby, koniec hladu a zodpovedná výroba a spotreba," dopĺňa Martina Netuhová.

Unikátny CSR projekt pre opustené zvieratá nemá v Česku obdobu

Nestlé Purina PetCare vždy starostlivo vyberá overené útulky. Okrem Spolku na ochranu zvierat Tábor a azyle Sirius to bol napríklad tiež útulok pre opustené a týrané zvieratá v Žime Anidef, mačací azyl Gaia v Hanušoviciach, mačacie depozitum Píšánek v Uničove alebo spolok na pomoc opusteným a týraným psom Dočasky De De. "Berieme spoločenskú zodpovednosť firiem vážne a snažíme sa, aby skutočne prepojovala náš biznis s potrebami komunity. Je preto logické, že podporujeme práve zvieracie útulky," uviedla Market Development Organization manažérka Nestlé Purina PetCare Lenka Vašutová. Tak krmivo skončí tam, kde má, v miskách psov a mačiek, ktoré zatiaľ hľadajú nový domov. "A sme radi, že to v spoločnosti Raben vidia rovnako," povedala Lenka Vašutová.

Ivana Musilová zo Spolku na ochranu zvierat Tábor, ktorý je do projektu zapojený od jeho vzniku, je presvedčená, že ide o úplne unikátny český firemný CSR projekt.

"Vďaka darovanému krmivu Purina, ktoré nám pravidelne vozia usmievaví a ochotní vodiči Raben, vieme, že naši zverenci budú mať vždy dostatok kvalitnej potravy. Sme vďační, že si vybrali práve nás a že nás podporujú už štvrtý rok. Je to veľká úľava," hovorí.

Zapojujú sa aj zamestnanci oboch firiem

Pomoc útulkom vyvolala veľký ohlas medzi zamestnancami spoločnosti Raben Logistics Czech. Predvlani zorganizovali zbierku, ku ktorej sa pripojila aj spoločnosť Nestlé. Zamestnanci doniesli pre zvieratá zo svojich domácností staré deky, použité plachty, uteráky, pelechy, škrabadlá, hračky, prepravky, vodítka, kefy, savé podložky a rukavice. "Boli z toho nakoniec tri palety pre útulky. A k nim ešte Nestlé pridalo kvalitné krmivo a maškrty pre zvieratá. Môžem rovno prezradiť, že to určite nebola posledná zamestnanecká zbierka, chystáme sa ju čoskoro zopakovať," usmieva sa Martina Netuhová.

"Nemám rád plytvanie a sám mám doma štvornohého miláčika, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou našej rodiny. Preto si uvedomujem, aké má šťastie, že je o neho patrične postarané. O to viac ma zaujímajú príbehy psov a mačiek, ktorým toto nebolo dopriate, a potrebujú našu pomoc. Som rád, že to podobne vidia aj naši zamestnanci. Je to projekt, ktorý pomáha nielen opusteným psom a mačkám, ale vlastne aj nám ako firme. Je nesmierne dôležité, aby pre aktivity spoločenskej zodpovednosti nebolo zapálené len vedenie, ale aby tieto projekty oslovili celú našu firmu, čo sa tomuto projektu pomoci útulkom skutočne podarilo," dodal Marián Budzel.