Raben logo
csm_Bremen__2__zm_830c098c5e.jpg

Investície, inovácie, iniciatívy - Raben Group zhŕňa rok 2018

2019.02.25
Spustenie vlastnej nezávislej dopravnej siete v Nemecku, získanie ďalšie spoločnosti a otvorenie nových medzinárodných liniek vrátane tých do Talianska. Otvorenie troch nových dep v Poľsku a jedného v Českej republike. K tomu 15 ročné výročie založenia na Ukrajine a nový sklad v Maďarsku. Ďalej investície do vozového parku, rozvoj kompetencií zamestnancov, environmentálnych aktivít a nespočetné množstvo získaných ocenení. Takto môže skupina Raben Group zhrnúť rok 2018.

Ani s nadchádzajúcim rokom nezmizli problémy, s ktorými sa logistický sektor potýka už roky, napríklad nedostatok zamestnancov alebo predpisy EÚ. Skupina Raben Group si však s týmito zložitými podmienkami poradila, čo dokazujú rozsiahle investície.

„Rok 2018 bol bezpochyby náročný. Zložitá situácia na pracovnom trhu, nedostatok vodičov aj zamestnancov skladu, ale aj nová centrála spoločnosti pre Českú republiku a Slovensko v Nupakách pri Prahe, ktorá bola postavená presne podľa našich predstáv a požiadaviek a za ktorú získal developer CTP v CIJ Awards cenu Best Warehouse Development v Českej republike za rok 2018,“ sumarizuje generálny riaditeľ spoločnosti Raben pre Česko a Slovensko Jakub Trnka.

Raben v Nemecku

Po intenzívnom roku 2017 na nemeckom trhu skupina Raben Group v žiadnom prípade nespomalila. Január 2018 priniesol spustenie vlastnej nezávislej dopravnej siete tvorenej 32 pobočkami a 46 lokalitami, zamestnávajúca takmer 3 000 pracovníkov, s vozovým parkom približne 2 000 vozidiel. Tento projekt je pre spoločnosť Raben Trans European Germany míľnikom, pretože vďaka nemu získala spoločnosť pozíciu, z ktorej môže zákazníkom ponúknuť v rámci krajiny a na medzinárodných spojoch nezávislú dopravu a špedičné služby. Spustenie vlastnej siete bolo možné vďaka organickému rastu a získaniu miestnych logistických spoločností, ktoré prebiehalo od konca roka 2016. V rámci doplňovania a rozvoja siete sa na jeseň 2018 k podniku pridala spoločnosť TGL TransportLogistik v Schüttorfu, ktorú skupina Raben Group prevzala od skupiny THE GREENLINE Group . V septembri otvorila spoločnosť Raben Trans European Germany novú centrálu v Mannheime a rozšírila svoju pobočku v Güterslohu.

„Som veľmi spokojný s naším stabilným a udržateľným rastom v Nemecku. Reakcie našich zákazníkov po rozbehnutí nezávislej siete sú veľmi optimistické, pretože optimálnym spôsobom dosahujeme ekonomické ciele našich zákazníkov a plníme ich očakávania. Čo mňa osobne teší, je to, že u našich zamestnancov pozorujeme rastúci pocit hrdosti na značku zamestnávateľa. V posledných rokoch sa miera angažovanosti v Nemecku zvýšila o celých 22%,“ hovorí Ewald Raben, CEO Raben Group. „V súčasnej chvíli ďalej investujeme, vďaka čomu budeme môcť doplniť našu sieť modernými logistickými centrami a čoskoro otvoriť novú pobočku v Fahrbinde. Tiež plánujeme rozšíriť medzinárodné spoje v rámci skupiny, o tom ale budem viac hovoriť na mníchovskom veľtrhu v júni.“

Posledný štvrťrok minulého roka sa vyznačoval spustením pravidelných denných spojení medzi Nemeckom a Talianskom s cieľom podporovať zákazníkov z týchto krajín v obchode s tovarom. Oblasť Porúria, Stuttgartu a Norimbergu boli prepojené s Milánom v Lombardii a Veronou v Benátsku. Vďaka tomu môžu byť zásielky medzi týmito kľúčovými regiónmi doručené do dvoch pracovných dní.

Raben v Poľsku

V apríli bolo oficiálne otvorené depo v Chlebnii, kam bola premiestnená pobočka z Grodzisk Mazowiecki. Investičný projekt realizovaný spoločnosťou Panattoni Europe tvorí cross-dock s kapacitou približne 8 000 m² a vysokokapacitným skladom s veľkosťou 34 000 m² s možnosťou uskladnenia približne 50 000 paliet. V dôsledku toho je pobočka schopná obslúžiť denne viac ako 4 000 zásielok a prijať asi 265 nákladných automobilov.

O necelý polrok neskôr sa pobočka v Czechowice-Dziedzice presunula do novej lokality v modernom komplexe 7R Beskid Park, kde má spoločnosť Raben Logistics Polska k dispozícii cross-dock kategórie A o veľkosti 3 440 m2 a viac ako 500 m2 kancelárií.

Oba priestory majú veľmi výhodné umiestnenie a počas ich výstavby bol kladený zvláštny dôraz na bezpečnosť a ekológiu. Preto bolo nainštalované moderné protipožiarne riešenie, strešné svetlíky, LED osvetlenie a plynové radiátory na vykurovanie miestností. Medzitým bolo otvorené nové miesto na pobočke v Opole, ktorá sa nachádza v novo vybudovaných skladoch CTP. Tu využíva skupina Raben sklad s kapacitou 3 000 m2 s 20 nakladacími rampami.

„Sme spokojní s výsledkami a mierou rastu, ktorého sme za posledné roky dosiahli. Obzvlášť nás teší portfólio našich lojálnych zákazníkov a dlhoročná spolupráca s mnohými z nich. Dobrým príkladom takejto spolupráce je Nivea Polska alebo Henkel, s ktorými spolupracujeme viac ako 20 rokov. V súčasnosti staviame pre druhú spomínanú spoločnosť nový sklad na kozmetiku v Robakowe,“ hovorí Janusz Anioł, generálny riaditeľ Raben Logistics Polska. „V roku 2019 a nasledujúcich rokoch budeme pokračovať v našej stratégii spočívajúcej v stabilite, vysokej kvalite služieb a konkurencieschopnosti, ktoré vychádzajú najmä z partnerstva s našimi zákazníkmi.“

Raben v Európe

Rok 2018 bol veľmi dynamický tiež na ostatných trhoch skupiny Raben Group v Európe. V apríli spoločnosť Raben Logistics Czech oficiálne otvorila novú centrálu v Nupakách pri Prahe. Nové logistické centrum s kapacitou viac ako 27 000 m2 situované v strategicky umiestnenom logistickom parku CTPark Prague East je jedným z najmodernejších zariadení v danom sektore v Českej republike a na Slovensku. Tvoria ho sklady s celkovou kapacitou viac ako 20 000 m2, oddelený cross-dock s kapacitou viac ako 5 000 m2 a kancelárie s veľkotou 650 m2. Nová centrála Raben Logistics Czech sa pýši nielen modernými riešeniami a vysokými bezpečnostnými normami, ale aj jedinečným, zeleným a ekologickým okolitým prostredím.

Slávnostné otvorenie v Nupakách sa krylo s oslavami 10. výročia fungovania spoločnosti na českom a slovenskom trhu. Medzitým sa na Ukrajine oslavovalo 15. výročie fungovania spoločnosti na trhu. Spoločnosť Raben Ukraine, ktorá zahájila svoju prevádzku v roku 2003, zamestnáva v súčasnosti približne 500 pracovníkov v 6 regionálnych depách. Vozový park sčíta približne 600 nákladných automobilov a kapacita skladu je 65 000 m2. V Maďarsku bol pre zmenu počas leta postavený sklad v Dunaharaszti s kapacitou 1 200 m2 na uskladnenie horľavých materiálov ako výsledok spolupráce s novým zákazníkom spoločnosti Raben Hungary.

Obchod skupiny Raben Group v Rumunsku, Lotyšsku, Litve a Estónsku sa tiež veľmi intenzívne rozvíja a spoločnosť rozsiahle investuje do nových spojení s Talianskom, kde od roku 2017 vlastní 20% podiel v spoločnosti Sittam.

Ocenenia

Minulý rok bol tiež dôležitý z hľadiska množstva ocenení udelených skupine Raben. V prvom rade to bol CEO skupiny Raben Group Ewald Raben, ktorý získal titul LEO 2018 v kategórii "Podnikateľ roka" od Deutsche Verkehrs-Zeitung. Ďalej bolo fungovanie spoločnosti Raben Logistics Polska ocenené cenou Code of Innovations v kategórii TFL, ktorú predstavila spoločnosť GS1 Polska, a titulom Líder logistického sektora v kategórii „Najviac konkurencieschopná spoločnosť“ v prieskume Logistický operátor roka. Skupina Raben Group získala odznak Consumer Leader of Quality 2018. Logistické centrum Raben Logistics Czech v CTPark Prague East sa ukázalo byť najlepším v krajine, keď získalo v rámci CIJ Awards cenu Best Warehouse Development v Českej republike za rok 2018.

Inovácie

Inovatívne myslenie a rokovania sú v logistickom sektore kvôli plneniu požiadaviek zákazníkov nepostrádateľné. V roku 2017 vzniklo v skupine Raben Group oddelenie výskumu a vývoja, ktoré rieši ako optimalizáciu existujúcich procesov, tak vznik úplne nových prevádzkových modelov. Doprava a logistika virtuálne a bez papierov, využitie mechanizmov včasného varovania, ktoré predvídajú možné zmeny v časoch doručenia, použitie moderných algoritmov pre spracovanie obrazu na meranie výšky zásielky pri vjazde do skladu. Genius Lab sa zaoberá výskumom riešenií IoT a RPA (robotická automatizácia procesov), ktoré majú veľký potenciál zmeniť mnoho procesov v logistických spoločnostiach. Výsledkom práce oddelenia je tiež služba ETA (odhadovaný čas príjazdu), moderný nástroj umožňujúci sledovanie zásielok v reálnom čase, ktorý bol spustený v januári tohto roku (www.etafairway.com).

Na konci roka 2018 zdieľala skupina Raben Group svoju víziu budúcnosti TFL sektoru prezentáciou filmu „Raben - budúcnosť logistiky“, ktorý je k dispozícii na internetových stránkach Raben Group.